Bulldozer Pro Broom & Handle 18" (457mm) (330EE)
The Bulldozer Pro Broom & Handle features an 18" (457mm) wooden head, ideal for heavy-duty outdoor cleaning tasks on hard ground. Its dual stiff natural bassine and synthetic bristles effectively tackle debris in both wet and dry conditions. An integrated heavy-duty steel scraper helps loosen stubborn grime and dirt. This robust broom is designed for durability, boasting a heavy-duty double lock support bracket and a sturdy steel handle with a soft grip for comfortable use during demanding jobs.
- Wood Construction
- Suitable for: Hard Ground
- Bassine & Polyethylene Terephthalate
- Integrated Heavy Duty Steel Scraper for Loosening Grime
- Double-Lock Support Bracket
- Sturdy Steel Handle & Comfortable Soft Handle Grip
- Suitable for Outdoor Cleaning
- Can Be Used in Both Wet & Dry Conditions
- Robust Design for Heavy Duty Tasks
View all: Bulldozer Pro Broom Heads & Handles
The Bulldozer Pro Broom & Handle features an 18" (457mm) wooden head, ideal for heavy-duty outdoor cleaning tasks on hard ground. Its dual stiff natural bassine and synthetic bristles effectively tackle debris in both wet and dry conditions. An integrated heavy-duty steel scraper helps loosen stubborn grime and dirt. This robust broom is designed for durability, boasting a heavy-duty double lock support bracket and a sturdy steel handle with a soft grip for comfortable use during demanding jobs.
- Wood Construction
- Suitable for: Hard Ground
- Bassine & Polyethylene Terephthalate
- Integrated Heavy Duty Steel Scraper for Loosening Grime
- Double-Lock Support Bracket
- Sturdy Steel Handle & Comfortable Soft Handle Grip
- Suitable for Outdoor Cleaning
- Can Be Used in Both Wet & Dry Conditions
- Robust Design for Heavy Duty Tasks
View all: Bulldozer Pro Broom Heads & Handles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bulldozer Pro |
| Bristle Material | Bassine & Polyethylene Terephthalate |
| Construction Material (Hand Tools) | Wood |
| Head Width | 457 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Length (Imperial) | 52 " |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pole Diameter | 0.25 mm |
| Product Length | 1330 mm |
| Product Type | Broom & Handle |
| Suitable Ground Type | Hard Ground |
| z1 - UK Manufacturer Name | Charles Bentley & Son Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central House, Monarch Way, Loughborough, Leicestershire, LE11 5TP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | CustomerService@charlesbentley.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, Co Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |