Brixton Soft-Close Close-Coupled Rimless Toilet Dual-Flush 6/4Ltr (672CH)
Fully enclosed, close coupled toilet. Features sleek and modern rimless design with short projection, dual flush cistern, and air gap technology. Easy to clean. Includes slim, soft-close, quick-release seat.
- Dual-Flush
- 6/4Ltr Cistern Capacity
- Soft-Close White Toilet Seat Supplied
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 49.64kg
- Ceramic
- Rimless Design
- Quick-Release
View all: Unbranded Toilets
Fully enclosed, close coupled toilet. Features sleek and modern rimless design with short projection, dual flush cistern, and air gap technology. Easy to clean. Includes slim, soft-close, quick-release seat.
- Dual-Flush
- 6/4Ltr Cistern Capacity
- Soft-Close White Toilet Seat Supplied
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 49.64kg
- Ceramic
- Rimless Design
- Quick-Release
View all: Unbranded Toilets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Unbranded |
| Cistern Capacity | 6/4 Ltr |
| Cistern Supplied | Cistern Supplied |
| Construction Material (Bathrooms) | Ceramic |
| Fittings Supplied | Fittings Supplied |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Brixton |
| Outlet Diameter | 102 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 620 mm |
| Product Height | 855 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Close-Coupled Rimless Toilet |
| Product Width | 384 mm |
| Rim Type | Rimless |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Shape | Round |
| Toilet Type | Close Coupled |
| Total Product Weight | 49.64 kg |
Product Contents
Rimless toilet fully enclosed pan, dual-flush cistern and soft-close slim seat.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode