British General Storm IP66 13A 2-Gang Weatherproof Outdoor Unswitched Socket (913XG)
Robust and high-impact outdoor power socket, offering a safe electricity supply outdoors. Features mounting box with multiple knock-outs and gland entry positions and durable, transparent cover that clips securely in place.
- IK06 Impact Resistance
- Polycarbonate Construction
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Top, Bottom, Side & Rear Knockouts
- Twin Earth Fitted as Standard
View all: British General Outdoor Sockets
Robust and high-impact outdoor power socket, offering a safe electricity supply outdoors. Features mounting box with multiple knock-outs and gland entry positions and durable, transparent cover that clips securely in place.
- IK06 Impact Resistance
- Polycarbonate Construction
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Top, Bottom, Side & Rear Knockouts
- Twin Earth Fitted as Standard
View all: British General Outdoor Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | British General |
| Colour | Grey |
| Construction Material (Electrical) | Polycarbonate |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IK Rating | IK06 |
| IP Rating | IP66 |
| Knockout Position | Top, Bottom, Side & Rear Knockouts |
| Knockout Size | 20mm |
| Lockable | Lockable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 240 W |
| Model Name | Storm |
| Model No | WP24 |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| No. of Knockouts | 8 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Depth | 87 mm |
| Product Type | Socket |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Temperature Range | -20°C to 40 °C |
| Terminal Capacity | Terminals accept 3 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode