British General Storm IP66 13A 1-Gang Weatherproof Outdoor Unswitched Power Socket with Large Housing (190XG)
Weatherproof outdoor power socket with large housing big enough to fit large plug types, transformers and adaptors. Ideal for managing outdoor or garden appliances, and can be installed in gardens and patios, as well as in sheds, outhouses and garages.
- IK06 Impact Resistance
- Polycarbonate Construction
- Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Top, Bottom, Side & Rear Knockouts
View all: British General Outdoor Sockets
Weatherproof outdoor power socket with large housing big enough to fit large plug types, transformers and adaptors. Ideal for managing outdoor or garden appliances, and can be installed in gardens and patios, as well as in sheds, outhouses and garages.
- IK06 Impact Resistance
- Polycarbonate Construction
- Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Top, Bottom, Side & Rear Knockouts
View all: British General Outdoor Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | British General |
| Colour | Grey |
| Construction Material (Electrical) | Polycarbonate |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IK Rating | IK06 |
| IP Rating | IP66 |
| Knockout Position | Top, Bottom, Side & Rear Knockouts |
| Knockout Size | 20mm |
| Lockable | Lockable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 240 W |
| Model Name | Storm |
| Model No | WP23L |
| No. of Earth Terminals | 1 |
| No. of Knockouts | 8 |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Depth | 104 mm |
| Product Type | Power Socket with Large Housing |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Temperature Range | -20°C to 40 °C |
| Terminal Capacity | Terminals accept 3 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode