British General Evolve 13A 2-Gang SP Switched Socket + 3A 45W 2-Outlet Type A & C USB Charger Matt Black with Black Inserts (223YV)
The British General Evolve 13A 2-gang switched socket provides a modern and efficient power solution for various installations. Its screwless matt black design with black inserts offers a sleek finish, ideal for contemporary kitchens, offices, or commercial spaces. The integrated fast-charge USB-A and USB-C ports allow simultaneous charging of mobile phones and other electrical devices. Featuring variable voltage technology, it delivers optimal power and supports PD and QC protocols, capable of charging a mobile phone from 0-50% in just 30 minutes. Installation is straightforward with a double earthing facility for high integrity circuits.
- Raised Slim Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Type A & C USB
- Variable Voltage Technology
- Supports PD & QC Charging Protocols
- Double Earthing Facility for High Integrity
- Matt Black Finish & Black Inserts
View all: British General Sockets
The British General Evolve 13A 2-gang switched socket provides a modern and efficient power solution for various installations. Its screwless matt black design with black inserts offers a sleek finish, ideal for contemporary kitchens, offices, or commercial spaces. The integrated fast-charge USB-A and USB-C ports allow simultaneous charging of mobile phones and other electrical devices. Featuring variable voltage technology, it delivers optimal power and supports PD and QC protocols, capable of charging a mobile phone from 0-50% in just 30 minutes. Installation is straightforward with a double earthing facility for high integrity circuits.
- Raised Slim Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Type A & C USB
- Variable Voltage Technology
- Supports PD & QC Charging Protocols
- Double Earthing Facility for High Integrity
- Matt Black Finish & Black Inserts
View all: British General Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | British General |
| Electrical Socket Installation | Wall |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Insert Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Back Box Depth Required | 35 mm |
| Model Name | Evolve |
| Model No | PCDMB22UAC45B |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| No. of USB Outlets | 2 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Socket with USB |
| Screwed/Screwless | Screwless |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation Colour | Black |
| Switch Position | Outboard |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Switches & Sockets Finish | Matt |
| Switches & Sockets Product Type | Socket with USB |
| Switches & Sockets Profile Type | Raised Slim |
| Terminal Capacity | Terminals accept 3 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| USB Max Current | 3 A |
| USB Max Wattage | 45 W |
| USB Output | Max. 3A Shared Between Ports (Max. USB A: 3A, Max. USB C: 3A) |
| USB Type | Type A & C |
| USB Voltage | 5 - 20 V |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |