British General EMUKSG 13A Unswitched Modular Socket Grey (251XF)
Offers the ability to build a configuration from a wide variety of interchangeable modules, plates and finishes. Can be inserted into any British General Euro Module front plate by simply wiring the module through the front plate and clicking into place. Fits front plate aperture of 50 x 50mm.
- Requires 25mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- 13A Rated
View all: British General Socket Modules
Offers the ability to build a configuration from a wide variety of interchangeable modules, plates and finishes. Can be inserted into any British General Euro Module front plate by simply wiring the module through the front plate and clicking into place. Fits front plate aperture of 50 x 50mm.
- Requires 25mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- 13A Rated
View all: British General Socket Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | British General |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | EMUKSG |
| Model No | EMUKSG |
| Modular or Grid | Modular |
| No. of Earth Terminals | 1 |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Type | Euro Module UK 3 pin plug |
| Product Width | 50 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Finish | Satin |
| Switches & Sockets Product Type | Socket |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 2.5mm² cable |
| Terminal Description | Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode