British General EMEUSG 16A Unswitched Modular Socket Grey (625XF)
Offers the ability to build a configuration from a wide variety of interchangeable modules, plates and finishes. Suitable for use with Euro sockets and can be inserted into any British General Euro Module front plate by simply wiring the module through the front plate and clicking into place. Fits front plate aperture of 25 x 50mm.
- Requires 25mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- 16A Rated
View all: British General Socket Modules
Offers the ability to build a configuration from a wide variety of interchangeable modules, plates and finishes. Suitable for use with Euro sockets and can be inserted into any British General Euro Module front plate by simply wiring the module through the front plate and clicking into place. Fits front plate aperture of 25 x 50mm.
- Requires 25mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- 16A Rated
View all: British General Socket Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 16 A |
| Brand | British General |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | EMEUSG |
| Model No | EMEUSG |
| Modular or Grid | Modular |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Type | Euro Module 2-Pin Socket |
| Product Width | 25 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Finish | Satin |
| Switches & Sockets Product Type | Socket |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 2.5mm² cable |
| Terminal Description | Captive Terminal Screws |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |