British General EM5ASW 5A Unswitched Modular Round Pin Socket White (272XF)
Offers the ability to build a configuration from a wide range of interchangeable modules, plates and finishes. Can be used to connect low power appliances and to connect lamps to a lighting circuit. Compatible with British General Euro Module front plates; simply wire the module through the front plate and click into place. Fits front plate aperture of 50 x 50mm.
- Requires 25mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- 5A Rated
View all: British General Socket Modules
Offers the ability to build a configuration from a wide range of interchangeable modules, plates and finishes. Can be used to connect low power appliances and to connect lamps to a lighting circuit. Compatible with British General Euro Module front plates; simply wire the module through the front plate and click into place. Fits front plate aperture of 50 x 50mm.
- Requires 25mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- 5A Rated
View all: British General Socket Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 5 A |
| Brand | British General |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | EM5ASW |
| Model No | EM5ASW |
| Modular or Grid | Modular |
| No. of Earth Terminals | 1 |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Type | Euro Module Round Pin Socket |
| Product Width | 50 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Finish | Satin |
| Switches & Sockets Product Type | Round Pin Socket |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 2.5mm² cable |
| Terminal Description | Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |