British General 45mm x 225mm Stand Off Mounts (910EF)
Durable BG circuit protection stand-off mounts for a quick and secure mounting. Magnetic brackets raise the unit off the wall surface, allowing full cable access from all sides and enabling the use of surface trunking for a clean, professional finish. Features pre-drilled holes and cut-outs. Compatible with all BG surface-mounted consumer units. Ensures neat cable management and improved flexibility in tight spaces.
- Plastic Construction
- Magnetic Brackets
- Fits All BG Surface-Mounted Consumer Units
- Pre-Drilled Holes & Cut-Outs For Easy Alignment
Durable BG circuit protection stand-off mounts for a quick and secure mounting. Magnetic brackets raise the unit off the wall surface, allowing full cable access from all sides and enabling the use of surface trunking for a clean, professional finish. Features pre-drilled holes and cut-outs. Compatible with all BG surface-mounted consumer units. Ensures neat cable management and improved flexibility in tight spaces.
- Plastic Construction
- Magnetic Brackets
- Fits All BG Surface-Mounted Consumer Units
- Pre-Drilled Holes & Cut-Outs For Easy Alignment
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | British General |
| Construction Material (Electrical) | Plastic |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Overall Height | 225 mm |
| Overall Thickness | 16 mm |
| Overall Width | 45 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Stand Off Mounts |