Briticent Single 2ft LED Non-Corrosive Batten 24W 3240lm 100-240V (929PP)
The Briticent 2ft LED 110V non-corrosive batten is a robust and efficient lighting solution. This single 24W LED batten delivers a bright 3240 lumens of 6500K daylight illumination, suitable for both indoor and outdoor environments. Its tough polycarbonate body and IP65 rating ensure durability and protection against dust and water jets, making it ideal for workshops, garages, and demanding industrial applications. Installation is straightforward with a 2-part hinged LED tray design, reducing damage risk and speeding up fitting. Multiple cable entry points and supplied fixings further simplify setup. Ideal for replacing fluorescent fixtures in on-site installations and in various industrial applications.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Daylight
- 3240lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Versatile Surface-Mounted & Suspended Installation
- Multiple Cable Entry Points for Flexible Wiring
View all: Briticent LED Batten Lights
The Briticent 2ft LED 110V non-corrosive batten is a robust and efficient lighting solution. This single 24W LED batten delivers a bright 3240 lumens of 6500K daylight illumination, suitable for both indoor and outdoor environments. Its tough polycarbonate body and IP65 rating ensure durability and protection against dust and water jets, making it ideal for workshops, garages, and demanding industrial applications. Installation is straightforward with a 2-part hinged LED tray design, reducing damage risk and speeding up fitting. Multiple cable entry points and supplied fixings further simplify setup. Ideal for replacing fluorescent fixtures in on-site installations and in various industrial applications.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Daylight
- 3240lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Versatile Surface-Mounted & Suspended Installation
- Multiple Cable Entry Points for Flexible Wiring
View all: Briticent LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Briticent |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Colour | Yellow |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | D |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 2 ft |
| Length (Metric) | 600 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3240 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | BI4117 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 24 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 100-240 V |
| Product Height | 83 mm |
| Product Type | Non-Corrosive Batten |
| Product Width | 96 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 24 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode