Bristan QST DSM C Quest Surface Mounted Deck Sink Mixer Kitchen Tap Chrome (93711)
Order by 3pm for next working day delivery. Orders placed after 3pm will be delivered within 2 working days. Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Bristan quest deck sink mixer kitchen tap. Chrome-plated brass.
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1/4 Turn 1/2” Ceramic Disc Valves
- Sink-Mounted with Single Flow Swivel Spout
- Easy to Use Single Levers
- Suitable for All Plumbing Systems
- 180mm Pipe Centres
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
Bristan quest deck sink mixer kitchen tap. Chrome-plated brass.
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1/4 Turn 1/2” Ceramic Disc Valves
- Sink-Mounted with Single Flow Swivel Spout
- Easy to Use Single Levers
- Suitable for All Plumbing Systems
- 180mm Pipe Centres
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 215 mm |
| Kitchen Item Finish | Polished |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 8 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Model Name | Quest |
| Model No | QST DSM C |
| Mount Type | Surface Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 220 mm |
| Product Height | 335 mm |
| Product Type | Deck Sink Mixer Kitchen Tap |
| Product Width | 180 mm |
| Spout Reach | 220 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Standard | EN 200. |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Deck sink mixer, 2 x plinths and fixing kits.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Please note - If you wish to return this item you will need to call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.