Bristan Pistachio Easyfit Kitchen Sink Mixer Tap Brushed Nickel (953RH)
Contemporary single lever kitchen tap with Top Fix Easyfit technology for simple installation from above the sink. Easy to use, long-life ceramic cartridge. Durable metal fixing nut.
- Single Lever
- 35mm Ceramic Cartridge
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for All Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
Contemporary single lever kitchen tap with Top Fix Easyfit technology for simple installation from above the sink. Easy to use, long-life ceramic cartridge. Durable metal fixing nut.
- Single Lever
- 35mm Ceramic Cartridge
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for All Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Replaceable Aerator |
| Brand | Bristan |
| Colour | Brushed Nickel |
| Connection Type | 1/2" BSP |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Single Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 280 mm |
| Hose Bore Size | 6 mm |
| Hose Diameter | 12 mm |
| Hose Length | 300 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Kitchen Item Finish | Brushed |
| Kitchens Design Type | Contemporary Design |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model Name | Pistachio |
| Model No | PST EFSNK BN |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Silver |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 265 mm |
| Product Height | 420 mm |
| Product Type | Easyfit Kitchen Sink Mixer Tap |
| Product Width | 115 mm |
| Spout Reach | 225 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Single Lever |
| Tap Style | Sink Mono Mixer |
| Valve Type | 35mm Ceramic Cartridge |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Tap, flexi tails (2), anti-splash key, grease tube, EasyFit base, plinth and hex key.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode