Brackenheath Single 5ft LED Batten Light Non-Corrosive With Microwave Sensor 55W 6600lm 100–240V (879CY)
The Brackenheath 5ft LED batten light is a high-performance, non-corrosive lighting solution, designed for reliable illumination. This durable 55W LED batten light delivers 6600 lumens, making it suitable for commercial and industrial environments such as car parks, workshops, and warehouses. It features variable white colour temperatures of 3000K, 4000K, and 6500K, providing adaptable lighting for various tasks. An integrated microwave sensor optimises efficiency by activating the light only when movement is detected. The IP65-rated polycarbonate body ensures protection against dust and water jets, offering a long-lasting, low-maintenance lighting fixture with a 50,000-hour lifespan. Maximum sensor ranges of 4.5m (ceiling) and 9m (wall).
- IP65: For Indoor Use
- Variable White
- 6600lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 120° 9m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Two-Part Assembly & Multiple Cable Entry for Easy Installation
View all: Brackenheath LED Batten Lights
The Brackenheath 5ft LED batten light is a high-performance, non-corrosive lighting solution, designed for reliable illumination. This durable 55W LED batten light delivers 6600 lumens, making it suitable for commercial and industrial environments such as car parks, workshops, and warehouses. It features variable white colour temperatures of 3000K, 4000K, and 6500K, providing adaptable lighting for various tasks. An integrated microwave sensor optimises efficiency by activating the light only when movement is detected. The IP65-rated polycarbonate body ensures protection against dust and water jets, offering a long-lasting, low-maintenance lighting fixture with a 50,000-hour lifespan. Maximum sensor ranges of 4.5m (ceiling) and 9m (wall).
- IP65: For Indoor Use
- Variable White
- 6600lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 120° 9m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Two-Part Assembly & Multiple Cable Entry for Easy Installation
View all: Brackenheath LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left, Right & Rear |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000K/4000K/6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | E |
| Fitting Installation | Surface-Mounted or Suspended |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 6600 lm |
| Lm Band | 5001-7500 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | BR5257 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 55 W |
| Power Consumption (Band) | Varied |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 100–240 V |
| Product Height | 83 mm |
| Product Type | Batten Light Non-Corrosive |
| Product Width | 96 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 9 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 30 |
| kWh Per 1000hr Life | 55 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne , Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |