Brackenheath Fixed LED Downlight White 15W 1500lm (439YX)
This Brackenheath fixed LED downlight is a robust 15W, 1500 lumen lighting solution, engineered for recessed installation in various settings. It features a durable steel body and a polycarbonate diffuser, providing reliable illumination. The downlight is ideal for commercial spaces such as offices and corridors, and also suitable for domestic applications, including bathrooms (outside zone). Its design allows for easy recessed mounting in plasterboard and includes raised retaining springs for secure fitting in ceiling tiles up to 40mm deep. With selectable colour temperatures of 3000K, 4000K, or 6000K, and dimmable functionality, this IP44-rated downlight offers versatile and efficient lighting with a long 50,000-hour lifespan.
- IP44: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 3000/4000/6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 50,000 Hours Life
- 90° Beam Angle
- 150mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Retaining Springs Ensure Secure & Simple Ceiling Tile Fit
- Suitable for Both Domestic & Commercial Applications
View all: Brackenheath Downlights
This Brackenheath fixed LED downlight is a robust 15W, 1500 lumen lighting solution, engineered for recessed installation in various settings. It features a durable steel body and a polycarbonate diffuser, providing reliable illumination. The downlight is ideal for commercial spaces such as offices and corridors, and also suitable for domestic applications, including bathrooms (outside zone). Its design allows for easy recessed mounting in plasterboard and includes raised retaining springs for secure fitting in ceiling tiles up to 40mm deep. With selectable colour temperatures of 3000K, 4000K, or 6000K, and dimmable functionality, this IP44-rated downlight offers versatile and efficient lighting with a long 50,000-hour lifespan.
- IP44: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 3000/4000/6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 50,000 Hours Life
- 90° Beam Angle
- 150mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Retaining Springs Ensure Secure & Simple Ceiling Tile Fit
- Suitable for Both Domestic & Commercial Applications
View all: Brackenheath Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 90 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 3000/4000/6000 K |
| Cut-Out Diameter | 150 mm |
| Cut-Out Size Band | 111-200mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | D |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1500 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | BR2001 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 15 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 73 mm |
| Product Diameter | 170 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| kWh Per 1000hr Life | 15 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode