Bosch UniversalImpact 18V 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion Power for All Brushless Cordless Combi Drill (754KK)
Bosch UniversalImpact 18V brushless combi drill delivers lightweight, versatile performance for drilling and screwdriving in wood, metal and masonry. Features a 2-speed gearbox, 20 torque settings and impact drilling mode to provide precise control and flexibility across multiple tasks. The 13mm metal keyless chuck ensures secure bit retention, while the soft-grip handle allows comfortable handling over extended use. Powered by 2 x 2.0Ah Power for All batteries, it is compatible with a wide range of Bosch 18V tools. Supplied with batteries, charger, screwdriver bit and blow-moulded carrying case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 63min Charge Time
- Max. Torque: 30Nm
- 20 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Without Work Light
- Spindle Lock
View all: Bosch Combi Drills
Bosch UniversalImpact 18V brushless combi drill delivers lightweight, versatile performance for drilling and screwdriving in wood, metal and masonry. Features a 2-speed gearbox, 20 torque settings and impact drilling mode to provide precise control and flexibility across multiple tasks. The 13mm metal keyless chuck ensures secure bit retention, while the soft-grip handle allows comfortable handling over extended use. Powered by 2 x 2.0Ah Power for All batteries, it is compatible with a wide range of Bosch 18V tools. Supplied with batteries, charger, screwdriver bit and blow-moulded carrying case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 63min Charge Time
- Max. Torque: 30Nm
- 20 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Without Work Light
- Spindle Lock
View all: Bosch Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 13 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 35 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 63 min |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 21,750 bpm |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 30 Nm |
| Model No | UniversalImpact 18V |
| No Load Speed | 400/1350 rpm |
| No. Torque Setting | 20 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 203 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Range Name | DIY |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 1.3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
UniversalImpact 18V, 1 x battery (2.0Ah), charger, double screwdriver bit and carrying case.