Bosch Universal 18V Li-Ion Power for All Cordless Grass Trimmer - Bare (283AG)
Cordless, ergonomically-designed grass trimmer for edging, trimming, and tackling the weeds on small to medium-sized gardens. Features easily adjustable telescopic shaft. A simple tap and twist of the upper handle activates the edging function. Tiltable trimmer head for easier access and precision. Compatible with the Bosch 18V Power for all battery system.
- GrassCut Head
- Adjustable Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Grass Trimmers
Cordless, ergonomically-designed grass trimmer for edging, trimming, and tackling the weeds on small to medium-sized gardens. Features easily adjustable telescopic shaft. A simple tap and twist of the upper handle activates the edging function. Tiltable trimmer head for easier access and precision. Compatible with the Bosch 18V Power for all battery system.
- GrassCut Head
- Adjustable Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | GrassCut Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | n/a cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 230 mm |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 23 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Adjustable Handle |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | n/a |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | n/a |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply) |
| Model Name | Universal |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1330 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0344 892 8979 |
| Tool Weight without Battery | 2 kg |
| Vibration Level | 5.1 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |