Bundle dealSave 20% on an Erbauer 3 piece Jigsaw blade set (341PH) when bought with selected Jigsawsview product details
Bosch GST 150 BCE 780W Electric Jigsaw 240V (26067)
Robust and powerful jigsaw with large cutting depth and SDS blade change. Supplied with T144D saw blade and carry case.
- 780W
- 4-Stage Orbital Action
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium & Steel Base
- All-Metal Gearbox
- Trigger Switch
- Speed Control Dial
- Soft-Grip Overmould Handle
View all: Bosch Jigsaws
Robust and powerful jigsaw with large cutting depth and SDS blade change. Supplied with T144D saw blade and carry case.
- 780W
- 4-Stage Orbital Action
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium & Steel Base
- All-Metal Gearbox
- Trigger Switch
- Speed Control Dial
- Soft-Grip Overmould Handle
View all: Bosch Jigsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bevel Angles | 0-45 ° |
| Blade Fitting Type | Bayonet Fitting |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Corded Tool Weight | 3.4 kg |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cut in Steel | 10 mm |
| Max. Cut in Wood | 150 mm |
| Model No | GST 150 BCE |
| No Load Speed | 500-3100 spm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 780 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 250 mm |
| Product Type | Jigsaw |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 26 mm |
| Supplier Manufacturer Helpline | 03447 360 109 |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
T 144 D saw blade, splinterguard, dust extraction adaptor, overshoe, carry case, instruction booklet.