Bosch GSH 7 VC 8.5kg SDS Max Electric Demolition Hammer 110V (249KX)
Durable professional demolition hammer featuring robust metal components and rubber-coated grip. Suitable for a variety of SDS max applications. Powerful motor enables delivery of 13J of impact energy for fast chiselling and high material removal rate.
- 1500W
- SDS Max Chuck
- Weight: 8.5kg
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Anti-Vibration System
- Trigger Switch
- Rubber-Coated Grip
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Concrete Breakers
Durable professional demolition hammer featuring robust metal components and rubber-coated grip. Suitable for a variety of SDS max applications. Powerful motor enables delivery of 13J of impact energy for fast chiselling and high material removal rate.
- 1500W
- SDS Max Chuck
- Weight: 8.5kg
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Anti-Vibration System
- Trigger Switch
- Rubber-Coated Grip
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Concrete Breakers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Breaker Product Type | SDS Max |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Type | SDS Max Chuck |
| Corded Tool Weight | 8.5 kg |
| Drill Handle Type | Rubber-Coated Grip |
| Impact Rate | 2720 bpm |
| Label Info 2: Hazard Statements | EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Contains Tolutriazole derivative. May produce an allergic reaction. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Impact Energy | 13 J |
| Model No | GSH 7 VC |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1500 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Type | Demolition Hammer |
| Range Name | Professional |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Vibration Level | 9.5 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
GSH7VC 110V, grease tube, carrying case, machine cloth, pointed chisel and auxiliary handle.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode