Bosch GSB 18V-45 18V Li-Ion CoolPack Brushless Cordless Combi Drill - Bare (272FU)
Bosch GSB 18V-45 is a compact, professional-grade cordless combi drill designed for reliable performance and versatility. Equipped with a brushless motor and CoolPack technology, it delivers up to 45Nm of torque and 1,900 rpm for efficient drilling and screwdriving in wood, metal and masonry. Features a compact and lightweight design, with 174 mm head length and 1 kg weight for easy handling in tight or awkward spaces. The 13 mm metal keyless chuck ensures excellent torque transfer and ease of handling, while the aluminium gearbox and air-cooled motor provide long-lasting durability. Compatible with all Bosch Professional 18V batteries and chargers (sold separately), this drill is ideal for standard applications across wood, steel, and masonry.
- Max. Torque: 45Nm
- 22 Torque Settings + Drill
- 13mm Keyless Chuck
- Variable Speed & Reverse
- Aluminium Gearbox
- No Brake
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
- Air-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Combi Drills
Bosch GSB 18V-45 is a compact, professional-grade cordless combi drill designed for reliable performance and versatility. Equipped with a brushless motor and CoolPack technology, it delivers up to 45Nm of torque and 1,900 rpm for efficient drilling and screwdriving in wood, metal and masonry. Features a compact and lightweight design, with 174 mm head length and 1 kg weight for easy handling in tight or awkward spaces. The 13 mm metal keyless chuck ensures excellent torque transfer and ease of handling, while the aluminium gearbox and air-cooled motor provide long-lasting durability. Compatible with all Bosch Professional 18V batteries and chargers (sold separately), this drill is ideal for standard applications across wood, steel, and masonry.
- Max. Torque: 45Nm
- 22 Torque Settings + Drill
- 13mm Keyless Chuck
- Variable Speed & Reverse
- Aluminium Gearbox
- No Brake
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
- Air-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Combi Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CoolPack |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 10 mm |
| Capacity Steel | 10 mm |
| Capacity Wood | 35 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 27,000 bpm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 45 Nm |
| Model No | GSB 18V-45 |
| No Load Speed | 1,900 rpm |
| No. Torque Setting | 22 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 174 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |