Bosch Green Self-Levelling Cross-Line Cross Line Laser with Plumb Function (623EY)
Bosch Advanced Level 2G cross-line laser provides intuitive use and precise alignment to effortlessly finish projects requiring a high level of accuracy. self-levelling cross-line laser provides precise alignment for various trade applications. The professional self-levelling tool features green laser technology, ensuring enhanced visibility on site. Ideal for electricians installing light fixtures or carpenters fitting banisters, or for wallpapering, it simplifies complex levelling tasks. Features an integrated 1/4" tripod thread, and 3 pre-programmed modes for versatility: a self-levelling laser cross with plumb points, laser cross only, and plumb points only; and an incline function for angled work. A 100° opening angle projects longer laser lines, maintaining accuracy of +/- 0.4 mm/m across a 15m maximum working range. A rechargeable Li-ion battery powers the unit, conveniently charging via USB-C, even during operation. Supplied with 3.6V 2.0Ah battery, TT 120 tripod and storage bag.
- 15m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± ± 0.4mm/m
- Generates 2 Lines
- Horizontal, Vertical, Cross & Plumb Points
- No IP Rating For Indoor Use
- ABS Plastic Construction
- Projects Laser Cross & Plumb Points for Exact Transfer
- Green Laser Lines Offer Visibility in Bright Conditions
- Incline Function for Angled Work Beyond Self-Levelling Range
- Bright Laser Diodes Ensure Clear Lines & High Accuracy
View all: Bosch Laser Levels
Sorry, this item is currently out of stock
Bosch Advanced Level 2G cross-line laser provides intuitive use and precise alignment to effortlessly finish projects requiring a high level of accuracy. self-levelling cross-line laser provides precise alignment for various trade applications. The professional self-levelling tool features green laser technology, ensuring enhanced visibility on site. Ideal for electricians installing light fixtures or carpenters fitting banisters, or for wallpapering, it simplifies complex levelling tasks. Features an integrated 1/4" tripod thread, and 3 pre-programmed modes for versatility: a self-levelling laser cross with plumb points, laser cross only, and plumb points only; and an incline function for angled work. A 100° opening angle projects longer laser lines, maintaining accuracy of +/- 0.4 mm/m across a 15m maximum working range. A rechargeable Li-ion battery powers the unit, conveniently charging via USB-C, even during operation. Supplied with 3.6V 2.0Ah battery, TT 120 tripod and storage bag.
- 15m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± ± 0.4mm/m
- Generates 2 Lines
- Horizontal, Vertical, Cross & Plumb Points
- No IP Rating For Indoor Use
- ABS Plastic Construction
- Projects Laser Cross & Plumb Points for Exact Transfer
- Green Laser Lines Offer Visibility in Bright Conditions
- Incline Function for Angled Work Beyond Self-Levelling Range
- Bright Laser Diodes Ensure Clear Lines & High Accuracy
View all: Bosch Laser Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Brand | Bosch |
| Carrying Facility | Storage Pouch |
| Case Material | ABS Plastic |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Laser Diode | 515-660 nm |
| Laser Level Line Colour | Green |
| Laser Level Product Type | Cross-Line |
| Line Axis | Horizontal & Vertical |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. of Lines/Spots Generated | 2 Lines |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 99 m |
| Product Length | 600 mm |
| Product Type | Cross Line Laser with Plumb Function |
| Product Width | 142 mm |
| Self-Levelling | Self-Levelling |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 1/4 " |
| Working Range | 0-15 m |
| Working Range Without Receiver | 15 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bosch |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch |
Product Contents
Advanced Level 2G cross line laser, TT 120 tripod, 1 x BA 3.6V 3.6V Li-Ion battery (2.0Ah) and bag.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode