Bosch GPO 14 CE Electric Polisher 110V (394XK)
Delivers convenient handling and high torque for fast work progress and better results. Lightweight design and an ergonomic handle with a soft grip make it comfortable to operate during work. Continuous work on large surfaces is enabled by a powerful motor with a soft start while speed selection is ideal for polishing various materials.
- 800W
- Constant Speed
- M14 Thread
- All-Metal Gearbox
- D-Handle
- Air-Cooled Motor
- Spindle Lock
- Mechanical Brake
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Polishers
Delivers convenient handling and high torque for fast work progress and better results. Lightweight design and an ergonomic handle with a soft grip make it comfortable to operate during work. Continuous work on large surfaces is enabled by a powerful motor with a soft start while speed selection is ideal for polishing various materials.
- 800W
- Constant Speed
- M14 Thread
- All-Metal Gearbox
- D-Handle
- Air-Cooled Motor
- Spindle Lock
- Mechanical Brake
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Bosch Polishers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4.15 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Corded Tool Weight | 2.5 kg |
| Handle Type | D-Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GPO 14 CE |
| No Load Speed | 750-3000 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 800 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Type | Polisher |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
Auxiliary handle and D-handle.