Bosch GLL 80-33 G Green Self-Levelling Multi-Line Line Laser (977EY)
Bosch GLL 80-33 G cross-line laser provides intuitive and precise alignment and levelling for trade professionals. Ideal for electricians, plumbers, and general builders, the green self-levelling tool generates 3 x 360° lines for horizontal, vertical, and cross-line applications. An IP65 rating and durable, rubber-enforced housing ensure resilience against dust and water on demanding jobsites. The keypad design allows simple laser line selection and offers an energy-saving mode for extended battery runtime. Dual power source capability, allows either the AA alkaline batteries supplied or BA 3.7V 3.0Ah XL Li-Ion battery (sold separately) to be used, minimising downtime. Supplied with universal mount, laser target plate, alkaline battery adaptor, 4 x AA batteries and pouch.
- 80m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± ± 0.3mm/m
- Generates 3 x 360° Lines
- Horizontal, Vertical & Cross Lines
- IP65 For Indoor & Outdoor Use
- ABS Plastic Construction
- Rubber-Enforced Housing
- Clear Keypad & Energy Saving Mode
- Dual Power Source Minimises Downtime
- Bright Green Laser Line Visibility
View all: Bosch Laser Levels
Sorry, this item is currently out of stock
Bosch GLL 80-33 G cross-line laser provides intuitive and precise alignment and levelling for trade professionals. Ideal for electricians, plumbers, and general builders, the green self-levelling tool generates 3 x 360° lines for horizontal, vertical, and cross-line applications. An IP65 rating and durable, rubber-enforced housing ensure resilience against dust and water on demanding jobsites. The keypad design allows simple laser line selection and offers an energy-saving mode for extended battery runtime. Dual power source capability, allows either the AA alkaline batteries supplied or BA 3.7V 3.0Ah XL Li-Ion battery (sold separately) to be used, minimising downtime. Supplied with universal mount, laser target plate, alkaline battery adaptor, 4 x AA batteries and pouch.
- 80m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± ± 0.3mm/m
- Generates 3 x 360° Lines
- Horizontal, Vertical & Cross Lines
- IP65 For Indoor & Outdoor Use
- ABS Plastic Construction
- Rubber-Enforced Housing
- Clear Keypad & Energy Saving Mode
- Dual Power Source Minimises Downtime
- Bright Green Laser Line Visibility
View all: Bosch Laser Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 4 x AA Batteries Supplied |
| Brand | Bosch |
| Carrying Facility | Carry Bag |
| Case Material | ABS Plastic |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Laser Diode | 500 – 540 nm |
| Laser Level Line Colour | Green |
| Laser Level Product Type | Multi-Line |
| Line Axis | Multi-Line |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GLL 80-33 G |
| No. of Lines/Spots Generated | 3 x 360° Lines |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 126 mm |
| Product Length | 205 mm |
| Product Type | Line Laser |
| Product Width | 183 mm |
| Self-Levelling | Self-Levelling |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 1/4", 5/8 " |
| Working Range | 0-30 m |
| Working Range Without Receiver | 80 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bosch |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch |
Product Contents
GLL 80-33 G cross-line laser, universal mount LB 10 Professional, laser target plate, alkaline battery adaptor, 4 x 1.5 V LR6 batteries (AA) and pouch.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode