Bosch GLL 20-22 G Green Self-Levelling Multi-Line Line Laser (224EY)
Bosch GLL 20-22 G cross-line laser provides precise alignment for various professional tasks. The robust, intuitive green self-levelling tool is suitable for electricians, plumbers, and general builders, offering reliable performance in demanding environments. An IP65 rating and rubber-enforced housing ensure resistance to dust and water, enhancing durability on site. Also features a U-shaped laser window to deliver a broader fan angle for the horizontal line, improving visibility. Dual power source capability, allows either the AA alkaline batteries supplied or BA 3.7V 3.0Ah XL Li-Ion battery (sold separately) to be used, minimising downtime. The laser offers a 20m working range with an accuracy of ± 0.3mm/m and generates both horizontal and vertical green lines. Supplied with universal mount, laser target plate, alkaline battery adaptor, 4 x AA batteries and pouch.
- 20m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± ± 0.3mm/m
- Generates 2 Lines
- Horizontal & Vertical Lines
- IP65 For Indoor & Outdoor Use
- ABS Plastic Construction
- Rubber-Enforced Housing
- Wider Horizontal Fan Angle
- Dual Power Source Minimises Downtime
- Self-Levelling for Quick Setup
View all: Bosch Laser Levels
Sorry, this item is currently out of stock
Bosch GLL 20-22 G cross-line laser provides precise alignment for various professional tasks. The robust, intuitive green self-levelling tool is suitable for electricians, plumbers, and general builders, offering reliable performance in demanding environments. An IP65 rating and rubber-enforced housing ensure resistance to dust and water, enhancing durability on site. Also features a U-shaped laser window to deliver a broader fan angle for the horizontal line, improving visibility. Dual power source capability, allows either the AA alkaline batteries supplied or BA 3.7V 3.0Ah XL Li-Ion battery (sold separately) to be used, minimising downtime. The laser offers a 20m working range with an accuracy of ± 0.3mm/m and generates both horizontal and vertical green lines. Supplied with universal mount, laser target plate, alkaline battery adaptor, 4 x AA batteries and pouch.
- 20m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± ± 0.3mm/m
- Generates 2 Lines
- Horizontal & Vertical Lines
- IP65 For Indoor & Outdoor Use
- ABS Plastic Construction
- Rubber-Enforced Housing
- Wider Horizontal Fan Angle
- Dual Power Source Minimises Downtime
- Self-Levelling for Quick Setup
View all: Bosch Laser Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 4 x AA Batteries Supplied |
| Brand | Bosch |
| Carrying Facility | Carry Bag |
| Case Material | ABS Plastic |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Laser Diode | 500 – 540 nm |
| Laser Level Line Colour | Green |
| Laser Level Product Type | Multi-Line |
| Line Axis | Multi-Line |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GLL 20-22 G |
| No. of Lines/Spots Generated | 2 Lines |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 99 mm |
| Product Length | 181 mm |
| Product Type | Line Laser |
| Product Width | 159 mm |
| Self-Levelling | Self-Levelling |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 1/4 " |
| Working Range | 0-20 m |
| Working Range Without Receiver | 20 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bosch |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch |
Product Contents
GLL 20-22 G cross-line laser, universal mount LB 10 Professional, laser target plate, alkaline battery adaptor, 4 x 1.5 V LR6 batteries (AA) and pouch.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode