Bosch AdvancedPrune 18V-45 18V Li-Ion Power for All Cordless Bypass Pruner - Bare (409AG)
High-performance, slimline pruner with quick cut technology and 360° trigger. Ideal for pruning in tight spots, regardless of working angle. Features long-lasting stainless steel blades and built-in Bosch Syneon Technology for optimum power and maximum runtime. Hook on blade enables easy access to and removal of thick and entangled branches. Length can be extended with extension pole.
- 930mm Stainless Steel Blade
- Cuts Branches up to 45mm
- Comfort Handle
- Without Locking Mechanism
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Secateurs
High-performance, slimline pruner with quick cut technology and 360° trigger. Ideal for pruning in tight spots, regardless of working angle. Features long-lasting stainless steel blades and built-in Bosch Syneon Technology for optimum power and maximum runtime. Hook on blade enables easy access to and removal of thick and entangled branches. Length can be extended with extension pole.
- 930mm Stainless Steel Blade
- Cuts Branches up to 45mm
- Comfort Handle
- Without Locking Mechanism
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Secateurs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Secateurs |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power for All |
| Blade Length (Imperial) | 36 " |
| Blade Length (Metric) | 930 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | Bosch |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Length (Imperial) | 70.8 " |
| Length (Metric) | 1800 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply) |
| Model Name | AdvancedPrune 18V-45 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Pruner |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Blade Change Facility | Without Tool Blade Change Facility |
| Tool Weight without Battery | 2.8 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
Product Contents
AdvancedPrune 18V-45 and blade cover.