Big Wipes Multi-Surface Bio Wipes Refill 80 Pack (813CE)
Super-absorbent, plastic-free, multi-surface cleaning wipes deliver a closer grime-free surface clean. 100% biodegradable with bio-based cleaning solvents to target paint, adhesives and sealants. Free of artificial preservatives, parabens, sulphates, phosphates and formaldehyde. Dermatologically tested with added skin conditioners to protect and nourish hands. 80 refill pouch for Big Wipes tub.
- 80 Sheets per Pack
- For Medium to Heavy Duty Work
- Organic Solvent
- Super-Absorbent Fabric For a Closer Surface Clean
- Plastic Free & Biodegradable
- Bio-Based Cleaning Product
- Dermatologically Tested: Safe on Skin
- Paraben, Phosphate, Sulphate & Formaldehyde Free
View all: Big Wipes Cleaning Wipes
Super-absorbent, plastic-free, multi-surface cleaning wipes deliver a closer grime-free surface clean. 100% biodegradable with bio-based cleaning solvents to target paint, adhesives and sealants. Free of artificial preservatives, parabens, sulphates, phosphates and formaldehyde. Dermatologically tested with added skin conditioners to protect and nourish hands. 80 refill pouch for Big Wipes tub.
- 80 Sheets per Pack
- For Medium to Heavy Duty Work
- Organic Solvent
- Super-Absorbent Fabric For a Closer Surface Clean
- Plastic Free & Biodegradable
- Bio-Based Cleaning Product
- Dermatologically Tested: Safe on Skin
- Paraben, Phosphate, Sulphate & Formaldehyde Free
View all: Big Wipes Cleaning Wipes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Big Wipes |
| Colour | White |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P102 Keep out of reach of children. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Keep out of reach of children. Avoid contact with eyes. The product is subject of the Regulation 1223/2009 for cosmetics in its current version |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 80 |
| Product Length | 260 mm |
| Product Type | Multi-Surface Bio Wipes Refill |
| Product Width | 220 mm |
| Suitable Use Type | For Medium to Heavy Duty Work |
| Vocs Grams Per Litre | 3 g/l |
| z1 - UK Manufacturer Name | BIG WIPES UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | THE CLEANING CENTRE, BATH ROAD, MAIDENHEAD, BERKSHIRE, SL6 3QR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bigwipes.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | BIG WIPES EUROPE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | HARCOURT CENTRE, BLOCK 4, HARCOURT ROAD, DUBLIN 2, D02 HW77, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bigwipes.com |