Be Modern Linmere Electric Fireplace White 1120mm x 330mm x 995mm (170TT)
Sophisticated, Art Deco-style fireplace with bold line detailing. Finished in soft white with integrated black nickel widescreen electric fire. Offers simple, flat-to-wall installation.
- White Back Panel & Hearth
- White Surround
- Switch Control
- Fire W x D x H: 622 x 156 x 600mm
- Heat Output: 2kW
- 1 Year Guarantee
- Log Effect
- Front-Facing Heater
- Easy to Install
- Designed & Made in Britain
View all: Be Modern Fires
Sophisticated, Art Deco-style fireplace with bold line detailing. Finished in soft white with integrated black nickel widescreen electric fire. Offers simple, flat-to-wall installation.
- White Back Panel & Hearth
- White Surround
- Switch Control
- Fire W x D x H: 622 x 156 x 600mm
- Heat Output: 2kW
- 1 Year Guarantee
- Log Effect
- Front-Facing Heater
- Easy to Install
- Designed & Made in Britain
View all: Be Modern Fires
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Be Modern |
| Cable Length | 1.8 m |
| Control Location | Top |
| Fire Depth | 156 mm |
| Fire Height | 600 mm |
| Fire Width | 622 mm |
| Fireplace Opening Height | 585 mm |
| Fireplace Opening Width | 569 mm |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| Flame Effect | Log Effect |
| Fuel Type | Electric |
| Installation Type | Easy to Install |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Heat Output | 2 kW |
| Model Name | Linmere |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Fireplace |
| Surround Depth | 330 mm |
| Surround Height | 995 mm |
| Surround Width | 1120 mm |
| Total Product Weight | 41 kg |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode