Baxi 418 Gas Heat Only Boiler (699KP)
All Gas boilers and accessories must be installed by a Gas Safe Registered Engineer. We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected).
Lightweight and compact. Does not need a pump overrun or permanent live which means it is suitable as a replacement for old boilers. Rear and central flue options. Supplied with digital display and compatible with solar panels. Contemporary style that fits any modern interior.
- Max. Central Heating Output: 18kW
- Aluminium Heat Exchanger
- Top or Rear Flue Outlet
- Compatible with Vented or Unvented Cylinders
- Compatible with Solar Panels
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 61,419BTU
- Digital Display
View all: Baxi Boilers
Lightweight and compact. Does not need a pump overrun or permanent live which means it is suitable as a replacement for old boilers. Rear and central flue options. Supplied with digital display and compatible with solar panels. Contemporary style that fits any modern interior.
- Max. Central Heating Output: 18kW
- Aluminium Heat Exchanger
- Top or Rear Flue Outlet
- Compatible with Vented or Unvented Cylinders
- Compatible with Solar Panels
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 61,419BTU
- Digital Display
View all: Baxi Boilers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 61,419 BTU |
| Boiler Depth | 270 mm |
| Boiler Height | 625 mm |
| Boiler Type | Heat Only |
| Boiler Width | 370 mm |
| Brand | Baxi |
| CALC - Fuel Type | Gas |
| Colour | White |
| Compatible Cylinder | Compatible with Vented or Unvented Cylinders |
| Compatible with Solar Panels | Compatible with Solar Panels |
| Display Type | Digital Display |
| Energy Rating (Heating) | A |
| Fitting Requirements | Must be Fitted by a Gas Safe Registered Installer |
| Fixing Jig Supplied | Fixing Jig Supplied |
| Flue Connection Diameter | 60/100 mm |
| Flue Outlet Position | Top or Rear Flue Outlet |
| Flue Supplied | Flue Not Supplied |
| Frost Protection | Without Frost Protection |
| Fuel Type | Gas |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| LPG Conversion Kit Supplied | Not LPG Compatible |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Heat Output CH (Pn) | 18 kW |
| Model Name/No | 418 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Boiler |
| Range Name | 400 |
| SAP Seasonal Efficiency | 93 % |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 34 db dBA |
| Suitable for Underfloor Heating | Suitable for Underfloor Heating |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0344 3358428 |
| Temperature Range (Heating) | 30-80 °C |
| Total Product Weight | 19.5 kg |
Product Contents
Boiler, wall bracket, power lead, copper tails (gas connection), fibre washer and top flue adaptor.