Battery-Powered Dual-Flush Contactless Plate Black (913RM)
Contactless flush sensor plate capable of detecting hand movement in front to activate. Audible alarm sounds to warn when batteries are low. Features a manual override. Recommended for wall hung frames or in-wall installations. Requires 4 x AA batteries (not supplied). When used within a furniture concealed cistern, a clearance of 105mm must be left between the cistern and front fascia surface to allow adequate space.
- Compatible with Dual-Flush Concealed Cisterns with 2 Pneumatic Air Hoses
- Surface Mounted
- Glass Construction
- Wave with 0.05m Range
- Low Battery Power Alarm
- Manual Override Flush
- Powered by 4 x AA Batteries (Not Included)
View all: Unbranded Toilet Flush Buttons
Contactless flush sensor plate capable of detecting hand movement in front to activate. Audible alarm sounds to warn when batteries are low. Features a manual override. Recommended for wall hung frames or in-wall installations. Requires 4 x AA batteries (not supplied). When used within a furniture concealed cistern, a clearance of 105mm must be left between the cistern and front fascia surface to allow adequate space.
- Compatible with Dual-Flush Concealed Cisterns with 2 Pneumatic Air Hoses
- Surface Mounted
- Glass Construction
- Wave with 0.05m Range
- Low Battery Power Alarm
- Manual Override Flush
- Powered by 4 x AA Batteries (Not Included)
View all: Unbranded Toilet Flush Buttons
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 4 x AA Batteries Required |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Black |
| Construction Material (Plumbing) | Glass |
| Cut-Out Height | 105 mm |
| Cut-Out Width | 172 mm |
| Flush Type | Dual |
| IP Rating | IPX4 |
| Indicator Type | LED & Audio Indication |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mount Type | Surface Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 6 V |
| Product Depth | 113 mm |
| Product Height | 137 mm |
| Product Type | Contactless Plate |
| Product Width | 210 mm |
| Sensor Range | 0.05 m |
| Sensor Type | Wave |