Bailey 19mm Blue Brass Jointed Drain Rod Set 9.14m (79897)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Professional polypropylene rod set with brass joints for unblocking drains and cleaning. Includes a double worm screw, a plunger and a scraper. Drain brush, chimney brush and guide wheel available separately.
- Polypropylene Rods
- Brass 3/4" Joints
- 3 Tools Included
- Poly Carry Case
- Can be used to Clean Chimneys
- Max. Length 30ft / 9.14m
View all: Bailey Drain Rods
Professional polypropylene rod set with brass joints for unblocking drains and cleaning. Includes a double worm screw, a plunger and a scraper. Drain brush, chimney brush and guide wheel available separately.
- Polypropylene Rods
- Brass 3/4" Joints
- 3 Tools Included
- Poly Carry Case
- Can be used to Clean Chimneys
- Max. Length 30ft / 9.14m
View all: Bailey Drain Rods
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bailey |
| Colour | Blue |
| Connection Type | 3/4" |
| Length of Pack (Combined) | 9.14 m |
| Length of Single Piece | 0.9 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Brass Jointed Drain Rod Set |
| Rod Diameter | 19 mm |
| Rod Material | Polypropylene |
Product Contents
10 x rods, double worm screw, plunger, scraper and carry case.