Bahco VDE Adjustable Wrench 10" (723RE)
Dip-coated insulation with 3 multi-layer coatings and safety colour coding (to indicate safety, danger or high-danger) plus an additional black coating to protect handle edges. Provides protection as well as creating a visual warning system if the outer insulation layer gets damaged, the lighter colour underneath will become visible and warn the user. For working on live equipment up to 1000V. Chrome-plated and anti-corrosion treated finish.
- 29mm Jaw Opening
- Chrome Vanadium Steel Construction
- Hardened
- Chrome-Plated
- Ergonomic Soft-Grip Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: Bahco Wrenches
Dip-coated insulation with 3 multi-layer coatings and safety colour coding (to indicate safety, danger or high-danger) plus an additional black coating to protect handle edges. Provides protection as well as creating a visual warning system if the outer insulation layer gets damaged, the lighter colour underneath will become visible and warn the user. For working on live equipment up to 1000V. Chrome-plated and anti-corrosion treated finish.
- 29mm Jaw Opening
- Chrome Vanadium Steel Construction
- Hardened
- Chrome-Plated
- Ergonomic Soft-Grip Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: Bahco Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bahco |
| Construction Material (Hand Tools) | Chrome Vanadium Steel |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 1000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 260 mm |
| Manufacturer Guarantee | Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Jaw Opening | 29 mm |
| Max. Jaw Opening (Band) | 20-29mm |
| Model No | 8072V |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Adjustable Wrench |
| Wrench Product Type | Adjustable |
| z1 - UK Manufacturer Name | SNA Europe |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | SNA Europe |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Antigua Ctra.Altube, Km 5.5, Vitoria-Gasteiz, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |