AVF Lugano FSL800LUSW TV Stand Satin White Body/Black Glass (874HP)
All-in-one TV and accessory stand. Suitable for TVs from 32–65” and up to 40kg; 10kg on top shelf and 20kg on second shelf. Features strong, oval 'floating' black tempered glass shelves and white column with built-in cable management. Secure mounting technology protects the TV from accidental knocks or tip-overs. VESA compatible from 75 x 75mm to 600 x 400mm.
- Suitable For TVs Up To 32-65"
- Maximum Supporting Weight: 40kg
- No. of Shelves: 2
- Self-Assembly
- Shelf Construction: Tempered Glass
- Built-In Cable Management
- Integrated TV Mount
- VESA: 75 x 75 to 600 x 400mm
- Black Tempered Glass Shelves
View all: AVF TV Stands
Sorry, this item is currently out of stock
- No. of Shelves: 2
- Self-Assembly
- Built-In Cable Management
- Integrated TV Mount
- VESA: 75 x 75 to 600 x 400mm
- Black Tempered Glass Shelves
View all: AVF TV Stands
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | AVF |
| Colour | Satin White Body/Black Glass |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 40 kg |
| Model Name/No | Lugano FSL800LUSW |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 480 mm |
| Product Height | 1154 mm |
| Product Type | TV Stand |
| Product Width | 800 mm |