Armitage Shanks Markwik Chrome 235mm Lever 2 Tap Holes Basin Mixer Tap (708XX)
The Armitage Shanks Markwik wall mounted basin mixer is designed for reliable performance in commercial and healthcare environments. Features robust brass and zinc alloy construction with concealed inlets, 125mm projection single flow swivel spout with a hidden aerator, and brass flow guide. Its extended 150mm levers and 1/4 turn ceramic disc valves provide precise flow control, while the Smartshine chrome finish offers a professional appearance. Suitable for both high and low pressure systems, this mixer is ideal for washrooms in healthcare and commercial premises seeking a durable and easy-to-operate basin solution.
- 1/4 Turn 1/2 Ceramic Disc Valves Operation
- Brass & Zinc Alloy Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Hidden Aerator
- Swivel Spout
- Smartshine Chrome Finish
- Extended 150mm Levers
- Designed for Healthcare Environments
View all: Armitage Shanks Commercial Taps
The Armitage Shanks Markwik wall mounted basin mixer is designed for reliable performance in commercial and healthcare environments. Features robust brass and zinc alloy construction with concealed inlets, 125mm projection single flow swivel spout with a hidden aerator, and brass flow guide. Its extended 150mm levers and 1/4 turn ceramic disc valves provide precise flow control, while the Smartshine chrome finish offers a professional appearance. Suitable for both high and low pressure systems, this mixer is ideal for washrooms in healthcare and commercial premises seeking a durable and easy-to-operate basin solution.
- 1/4 Turn 1/2 Ceramic Disc Valves Operation
- Brass & Zinc Alloy Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Hidden Aerator
- Swivel Spout
- Smartshine Chrome Finish
- Extended 150mm Levers
- Designed for Healthcare Environments
View all: Armitage Shanks Commercial Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Armitage Shanks |
| Closure Type | Manual-Closing |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate at Min. Pressure | 8 Ltr/min |
| Hose Supplied | Tap Tails Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Min. Pressure | 0.2 bar |
| Model Name | Markwik |
| Model No | S8210AA |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 198 mm |
| Product Height | 235 mm |
| Product Type | Wall Mounted Basin Mixer Tap |
| Product Width | 200 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Spout Reach | 125 mm |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Traditional |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard (UK) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode