Apollo Mini Galvanised Bin Incinerator 13Ltr (568AV)
Compact, durable mini incinerator with a double galvanised steel construction. Features aeration holes for faster combustion and a secure lid to contain ash and embers. Easy to move and assemble with 3 x sturdy legs and 2 sturdy handles. Ideal solution for smaller outdoor spaces and quick clean-up jobs. Perfect for burning leaves, hedge clippings, and grass cuttings.
- Galvanised Steel Construction
- Easy to Assemble
- Compact, Lightweight & Durable
- Ideal For Smaller Outdoor Spaces & Quick Clean-Up Jobs
View all: Apollo Garden Incinerators
Compact, durable mini incinerator with a double galvanised steel construction. Features aeration holes for faster combustion and a secure lid to contain ash and embers. Easy to move and assemble with 3 x sturdy legs and 2 sturdy handles. Ideal solution for smaller outdoor spaces and quick clean-up jobs. Perfect for burning leaves, hedge clippings, and grass cuttings.
- Galvanised Steel Construction
- Easy to Assemble
- Compact, Lightweight & Durable
- Ideal For Smaller Outdoor Spaces & Quick Clean-Up Jobs
View all: Apollo Garden Incinerators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Apollo |
| Construction Material (Landscaping) | Galvanised Steel |
| Litre Capacity | 13 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 270 mm |
| Product Height | 450 mm |
| Product Type | Mini Galvanised Bin Incinerator |
| Product Width | 320 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Apollo Gardening Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Apollo House, Neepsend Lane, Sheffield, South Yorkshire, S3 8AU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.apollogarden.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep. Compliance Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, 71 Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.arccompliance.com |