Apollo Easy Fit Fence Post Surface Bracket (185AV)
Hot-dipped galvanised steel bracket with matt black powder-coated finish. Enables instalation of Easy Fit fence posts on solid ground like decking, paving, or patios. Provides a secure base with no digging required. One bracket required to hold each post. Supplied with a self-drilling screw for securing post, 4 x fixing screws and 4 x masonry plugs.
- Suitable for 16mm Posts
- Hot-Dipped Galvanised
- 1 Year Guarantee
View all: Apollo Fencing Fixings
Hot-dipped galvanised steel bracket with matt black powder-coated finish. Enables instalation of Easy Fit fence posts on solid ground like decking, paving, or patios. Provides a secure base with no digging required. One bracket required to hold each post. Supplied with a self-drilling screw for securing post, 4 x fixing screws and 4 x masonry plugs.
- Suitable for 16mm Posts
- Hot-Dipped Galvanised
- 1 Year Guarantee
View all: Apollo Fencing Fixings
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Apollo |
| Compatible Post Size | 16 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 75 mm |
| Product Type | Easy Fit Fence Post Surface Bracket |
| Product Width | 90 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Apollo Gardening Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Apollo House, Neepsend Lane, Sheffield, South Yorkshire, S3 8AU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.apollogarden.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep. Compliance Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, 71 Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.arccompliance.com |
Product Contents
Surface bracket, self-drilling screw, fixing screws (4) and masonry plugs (4).
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode