Apache APKHT Holster Trousers Black/Grey 42" W 31" L (560JH)
Functional work trousers featuring Cordura holster pockets and knee pad pockets. Cordura-reinforced hem and reflective piping. Side cargo pocket and large phone pocket to opposite leg. Triple-stitched in key areas. Low rise comfort waist. Tunnel belt loop and YKK zip. A good all-round tradesman trousers.
- 2 x Front, 2 x Back, 2 x Holster, 1 x Cargo & 1 x Phone Pocket(s)
- Cordura-Reinforced Knees
- Regular Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- YKK Zip Fly
View all: Apache Industrial Wear Work Trousers
Functional work trousers featuring Cordura holster pockets and knee pad pockets. Cordura-reinforced hem and reflective piping. Side cargo pocket and large phone pocket to opposite leg. Triple-stitched in key areas. Low rise comfort waist. Tunnel belt loop and YKK zip. A good all-round tradesman trousers.
- 2 x Front, 2 x Back, 2 x Holster, 1 x Cargo & 1 x Phone Pocket(s)
- Cordura-Reinforced Knees
- Regular Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- YKK Zip Fly
View all: Apache Industrial Wear Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Apache Industrial Wear |
| Clothing Material Percentages | 65% Polyester / 35% Cotton |
| Clothing Water Resistance | Not Water Resistant |
| Colour | Black/Grey |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Regular Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 79 cm |
| Leg Length (Inches) | 31 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | APKHT |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Front, 2 x Back, 2 x Holster, 1 x Cargo & 1 x Phone Pocket(s) |
| Product Type | Holster Trousers |
| Reinforced Knees | Cordura-Reinforced Knees |
| Waist Size (Centimetres) | 107 cm |
| Waist Size (Inches) | 42 " |
| Water Resistant | Not Water-Resistant |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |
| Zip Type | YKK Zip Fly |
| z1 - UK Manufacturer Name | Sterling Safetywear Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Crown House, 310 Wellingborough Road, Rushden, Northamptonshire, NN10 6PP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@sterlingsafetywear.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Sterling Safetywear Distribution Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 1st Floor Block One, Quayside Business Park, Dundalk, Co. Louth, A1 1ER, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@sterlingsafetywear.co.uk |