Anker Solix BP3800 9000W Expansion Battery 3840Wh (230YN)
Portable power station expansion LiFePO4 battery. Designed as a backup for use at home, in an RV or in emergencies. Built to withstand everyday use and offers 96 hours of runtime based on a 2W lamp. Can be monitored remotely via the Anker app. Compatible with Anker Solix F3800.
- No IP Rating
- 96 Hours Run Time
- Suitable for EV Charging
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Anker Portable Power Stations
Portable power station expansion LiFePO4 battery. Designed as a backup for use at home, in an RV or in emergencies. Built to withstand everyday use and offers 96 hours of runtime based on a 2W lamp. Can be monitored remotely via the Anker app. Compatible with Anker Solix F3800.
- No IP Rating
- 96 Hours Run Time
- Suitable for EV Charging
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Anker Portable Power Stations
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Power | 3840 Wh |
| Battery Run Time | 96 Hours |
| Brand | Anker |
| Cable Length | 0.75 m |
| Continuous Power Watts | 9000 W |
| Display Type | Without Display |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Solix |
| Model No | BP3800 |
| Output Voltage | 51.2 V |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains & Battery-Powered |
| Product Height | 262 mm |
| Product Length | 392.7 mm |
| Product Type | Expansion Battery |
| Product Width | 354.7 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable for EV Charging | Suitable for EV Charging |
| Total Product Weight | 33 kg |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode