Anker Solix BP2600 4900W Expansion Battery 2560Wh (529YN)
Portable power station expansion LFP battery. Features drop-proof unibody structure and offers the ability to double capacity to 2560Wh. Provides 96 hours of runtime based on a 2W lamp. Can be monitored remotely via the Anker app. Compatible with Anker Solix F2000 and F2600.
- No IP Rating
- 96 Hours Run Time
- Suitable for EV Charging
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Anker Portable Power Stations
Sorry, this item is currently out of stock
Portable power station expansion LFP battery. Features drop-proof unibody structure and offers the ability to double capacity to 2560Wh. Provides 96 hours of runtime based on a 2W lamp. Can be monitored remotely via the Anker app. Compatible with Anker Solix F2000 and F2600.
- No IP Rating
- 96 Hours Run Time
- Suitable for EV Charging
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Anker Portable Power Stations
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Power | 2560 Wh |
| Battery Run Time | 96 Hours |
| Brand | Anker |
| Cable Length | 0.75 m |
| Continuous Power Watts | 4900 W |
| Display Type | Without Display |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Solix |
| Model No | BP2600 |
| Output Voltage | 51.2 V |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains & Battery-Powered |
| Product Height | 238 mm |
| Product Length | 443 mm |
| Product Type | Expansion Battery |
| Product Width | 268 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable for EV Charging | Suitable for EV Charging |
| Total Product Weight | 21.8 kg |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode