Addgards Slimline Column Protector Yellow 390mm x 430mm (784KK)
Delivery is available to mainland Great Britain and Northern Ireland only. Northern Ireland orders are available exclusively through our app or online.
Suitable for smaller columns and mezzanine floors where space is a premium.
- Polyethylene Construction
- Internal Size: 150 x 150mm
- Min. Wall Thickness: 4.5mm
- Quick, Safe & Economic Protection for Drivers & Columns
- Air Pressure Release
- Assemble in Seconds: No Fixings Required, Fits over Baseplate
- High Visibility: Rotationally-Molded, UV Stabilised
View all: Addgards Warehouse Safety
Suitable for smaller columns and mezzanine floors where space is a premium.
- Polyethylene Construction
- Internal Size: 150 x 150mm
- Min. Wall Thickness: 4.5mm
- Quick, Safe & Economic Protection for Drivers & Columns
- Air Pressure Release
- Assemble in Seconds: No Fixings Required, Fits over Baseplate
- High Visibility: Rotationally-Molded, UV Stabilised
View all: Addgards Warehouse Safety
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Addgards |
| Colour | Yellow |
| Construction Material (Safety) | Polyethylene |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Internal Depth | 150 mm |
| Internal Width | 150 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min Wall Thickness | 4.5 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 430 mm |
| Product Height | 1000 mm |
| Product Type | Slimline Column Protector |
| Product Width | 390 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | ARC |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Arc House, Thurnham, Lancaster, LA2 0DT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www@addgards.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Addgards Commercial Products |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 2 Blyry Ind Est, Athlone, Co. Westmeath, N37 KN77, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www@addgards.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Please note - If you wish to return this item you will need to call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.