Addgards IN110CP4 Column Protector Infills Yellow 110mm (737CK)
Strong and durable 110mm modular infills to create extra length. Designed to withstand collisions from forklifts. For use with CP400 column protectors (sold separately). Multiple infills can be used together.
- 100% Polyethylene Construction
- Strong & Durable
- For use with CP400 Column Protectors
View all: Addgards Warehouse Safety
Strong and durable 110mm modular infills to create extra length. Designed to withstand collisions from forklifts. For use with CP400 column protectors (sold separately). Multiple infills can be used together.
- 100% Polyethylene Construction
- Strong & Durable
- For use with CP400 Column Protectors
View all: Addgards Warehouse Safety
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Addgards |
| Colour | Yellow |
| Compatibility | with CP400 column protectors. |
| Construction Material (Safety) | 100% Polyethylene |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | IN110CP4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Depth | 180 mm |
| Product Height | 1080 mm |
| Product Type | Column Protector Infills |
| Product Width | 110 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | ARC |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Arc House, Thurnham, Lancaster, LA2 0DT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www@addgards.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Addgards Commercial Products |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 2 Blyry Ind Est, Sandyford, Athlone, Co. Westmeath, N37 KN77, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.addgards.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode