Acova 600mm x 1226mm 4019BTU White Horizontal 2 Column Radiator (51495)
The Acova Classic steel column radiator provides an attractive and traditional heating solution for various properties. This 600mm x 1226mm horizontal radiator, with its timeless 2-column design, delivers a powerful 4019BTU (1178W) output, making it ideal for heating living rooms or hallways. Constructed from durable steel, it is suitable for central heating systems with a maximum working pressure of 10 bar and temperature of 110 °C. Installation is straightforward with included wall mounting brackets, blanking plugs, and a bleed valve. Optional Acova support feet are available separately for walls requiring additional support.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 4019BTU 1178W
- Brackets, Bleed Valve & Plug Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9016
- Suitable for Central Heating Systems
- Timeless Period Design & Classic Style
- Horizontal Mounting & Easy Installation
- Max. Working Pressure: 10bar
- High 110°C Max. Working Temperature
View all: Acova Column Radiators
The Acova Classic steel column radiator provides an attractive and traditional heating solution for various properties. This 600mm x 1226mm horizontal radiator, with its timeless 2-column design, delivers a powerful 4019BTU (1178W) output, making it ideal for heating living rooms or hallways. Constructed from durable steel, it is suitable for central heating systems with a maximum working pressure of 10 bar and temperature of 110 °C. Installation is straightforward with included wall mounting brackets, blanking plugs, and a bleed valve. Optional Acova support feet are available separately for walls requiring additional support.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 4019BTU 1178W
- Brackets, Bleed Valve & Plug Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9016
- Suitable for Central Heating Systems
- Timeless Period Design & Classic Style
- Horizontal Mounting & Easy Installation
- Max. Working Pressure: 10bar
- High 110°C Max. Working Temperature
View all: Acova Column Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 4019 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Acova |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Temperature | 110 °C |
| Model Name | Classic |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. of Columns | 2 |
| Orientation | Horizontal |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1178 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 1226 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Bleed Valve & Plug Included |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Column |
| Radiator Width Band | 1201mm or Greater |
| Shape Orientation | Radiator is wider than it is tall |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Standard | EN 442. |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 15 bar |
| Total Product Weight | 26.0 kg |
Product Contents
Radiator, wall mounting brackets, blanking plugs, bleed valve.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode