Abode Swich Round Tap Filter Converter Brushed Brass (743CV)
Compact, discreet device which can be connected to existing taps. Easy to install, requires only a standard 35mm tap hole. Filters water to reduce impurities, offering improved flavour, clarity, and quality by simply turning a dial.
- Deck Mounted
- Inset
- Suitable for High Pressure Systems
- Rotary Operation
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Easy to Install
View all: Abode Water Filters
Compact, discreet device which can be connected to existing taps. Easy to install, requires only a standard 35mm tap hole. Filters water to reduce impurities, offering improved flavour, clarity, and quality by simply turning a dial.
- Deck Mounted
- Inset
- Suitable for High Pressure Systems
- Rotary Operation
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Easy to Install
View all: Abode Water Filters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Abode |
| Colour | Brushed Brass |
| Compatibility | Compatible With All Taps |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | 1/2" BSP Female Thread |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Operation | Manual |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Hose Supplied | Supplied with Connecting Pipes |
| Installation Type | Inset |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Swich |
| Model No | AT2110 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Tap Filter Converter |
| Shape | Round |
| Switch Type | Rotary |
| z1 - UK Manufacturer Name | Norcros Group (Holdings) Ltd. T/A Abode, |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Layfield House, SK9 1BU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@abodedesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@abode.eu |
Product Contents
Swich device, carbon filter and pipework.