4lite Single 4ft LED Eco Non-Corrosive Batten 6500K 21W - 31W 2700 - 3800lm 220-240V (704GG)
This 4lite single 4ft LED non-corrosive batten provides reliable and efficient lighting. Its robust polycarbonate body and diffuser ensure durability in challenging environments, making it ideal for workshops, garages, and outdoor areas. The integrated LED offers a bright 6500K daylight colour temperature, with power select options from 21W to 31W, delivering 2700 to 3800 lumens. An IP65 rating ensures protection against dust and water ingress. Installation is straightforward with twist-off end caps, push-fit terminals, and included fixings for ceiling or wall mounting. This long-lasting LED batten has a 54,000-hour life.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Daylight
- 2700 - 3800lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 54,000 Hours Life
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Twist-Off End Cap & Push-Fit Terminals Aid Installation
- Ceiling & Wall Mountable for Versatile Placement
- Brackets & Fixings Supplied for Complete Setup
View all: 4lite LED Batten Lights
This 4lite single 4ft LED non-corrosive batten provides reliable and efficient lighting. Its robust polycarbonate body and diffuser ensure durability in challenging environments, making it ideal for workshops, garages, and outdoor areas. The integrated LED offers a bright 6500K daylight colour temperature, with power select options from 21W to 31W, delivering 2700 to 3800 lumens. An IP65 rating ensures protection against dust and water ingress. Installation is straightforward with twist-off end caps, push-fit terminals, and included fixings for ceiling or wall mounting. This long-lasting LED batten has a 54,000-hour life.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Daylight
- 2700 - 3800lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 54,000 Hours Life
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Twist-Off End Cap & Push-Fit Terminals Aid Installation
- Ceiling & Wall Mountable for Versatile Placement
- Brackets & Fixings Supplied for Complete Setup
View all: 4lite LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Bottom Only |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 4 ft |
| Length (Metric) | 1235 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 54,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2700 - 3800 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | 4L3/1121 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 21W - 31 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than or Equal to 0.7 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 64 mm |
| Product Type | Eco Non-Corrosive Batten 6500K |
| Product Width | 64 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 25 |
| kWh Per 1000hr Life | 31 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode