4lite Maintained or Non-Maintained Emergency LED Exit Box with Up, Down, Left & Right Arrow 3.5W 10lm (752CJ)
The 4lite maintained or non-maintained emergency LED exit box provides essential emergency lighting for commercial premises. This robust white steel LED exit box includes legends for up, down, left and right arrows, ensuring clear directional guidance during power outages. It is ideal for installation in offices, warehouses, and public buildings, with large dimensions allowing for easy retrofitting of existing fluorescent products. Featuring a reliable LiFePO4 battery, it delivers 3 hours of emergency run time. The unit is IP20 rated for indoor use, offers a daylight colour temperature, and has a 37m viewing distance.
- 3 Hours Emergency Run Time
- IP20: For Indoor Use
- Daylight
- 10lm
- Steel Body
- 37m Viewing Distance
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Easy Retrofit for Fluorescent Units
- Maintained & Non-Maintained Emergency Lighting
- Clear Up, Down, Left & Right Arrows
View all: 4lite Emergency Lighting
The 4lite maintained or non-maintained emergency LED exit box provides essential emergency lighting for commercial premises. This robust white steel LED exit box includes legends for up, down, left and right arrows, ensuring clear directional guidance during power outages. It is ideal for installation in offices, warehouses, and public buildings, with large dimensions allowing for easy retrofitting of existing fluorescent products. Featuring a reliable LiFePO4 battery, it delivers 3 hours of emergency run time. The unit is IP20 rated for indoor use, offers a daylight colour temperature, and has a 37m viewing distance.
- 3 Hours Emergency Run Time
- IP20: For Indoor Use
- Daylight
- 10lm
- Steel Body
- 37m Viewing Distance
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Easy Retrofit for Fluorescent Units
- Maintained & Non-Maintained Emergency Lighting
- Clear Up, Down, Left & Right Arrows
View all: 4lite Emergency Lighting
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 70 |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Emergency |
| Emergency Lighting Maintained | Maintained or Non-Maintained |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 10 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | 4L4/4005 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 3.5 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Power Type | Mains-Powered with Battery Backup |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 185 mm |
| Product Length | 375 mm |
| Product Type | Exit Box |
| Product Width | 60 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Supplied |
| kWh Per 1000hr Life | 4 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode