4lite Indoor & Outdoor Black PIR Sensor 120° (296GC)
Battery operated Wi-Fi Smart IP65 Motion Sensor. External use, with PIR for motion detection activation of 3 metres. Compatible with complete 4lite Connected by Wiz range, and can communicate directly with all Connected by Wiz luminaires.
- Works with - iOS App - Android App
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 120° 3m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Battery Operated
- PIR Sensing Technology to Detect Motion
- Hub Not Required
View all: 4lite Motion Sensors
Battery operated Wi-Fi Smart IP65 Motion Sensor. External use, with PIR for motion detection activation of 3 metres. Compatible with complete 4lite Connected by Wiz range, and can communicate directly with all Connected by Wiz luminaires.
- Works with - iOS App - Android App
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 120° 3m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Battery Operated
- PIR Sensing Technology to Detect Motion
- Hub Not Required
View all: 4lite Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 2 x AA Batteries Required |
| Battery Requirements | 2 x AA |
| Battery Run Time | 6 months - 1 year dependant on usage |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | 4lite |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 & 5 GHz |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A motion sensor is responsible for turning a light on when it senses presence and off when it's no longer there. This can help reduce your home's energy consumption. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | 4L1/8037 |
| Network Standards (Full) | WiFi |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Override Facility | Override Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Height | 90 mm |
| Product Type | Sensor |
| Product Width | 76 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 3 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | App Controlled |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 100 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 100 W |
| Switching Capacity (LED) | 100 W |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wireless |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |