4lite Fixed Fire Rated LED CCT Downlights Matt White 7W 720lm 6 Pack (985GG)
These 4lite fixed LED downlights offer versatile and efficient lighting with 4 selectable colour temperatures from 2700K to 6000K. It is ideal for electricians installing in bathrooms, kitchens, porches, and covered outdoor areas, providing robust IP65 water and dust protection. The integrated 7W LED delivers 720 lumens and is dimmable for adjustable light levels. A 70° beam angle ensures wide light distribution. Installation is simplified by easy-install push-fit terminals and an integral driver. This downlight is fire-rated for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. A matt white bezel is supplied.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700-6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 54,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 73mm Cut-Out
- 70° Beam Angle
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Matt White Bezel Included
View all: 4lite Downlights
These 4lite fixed LED downlights offer versatile and efficient lighting with 4 selectable colour temperatures from 2700K to 6000K. It is ideal for electricians installing in bathrooms, kitchens, porches, and covered outdoor areas, providing robust IP65 water and dust protection. The integrated 7W LED delivers 720 lumens and is dimmable for adjustable light levels. A 70° beam angle ensures wide light distribution. Installation is simplified by easy-install push-fit terminals and an integral driver. This downlight is fire-rated for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. A matt white bezel is supplied.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700-6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 54,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 73mm Cut-Out
- 70° Beam Angle
- 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Matt White Bezel Included
View all: 4lite Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 70 ° |
| Bezel Colour | Matt White |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700-6000 K |
| Cut-Out Diameter | 73 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 54,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 720 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | 4L1/2006X6 |
| Pack Size | 6 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 6 |
| Power Consumption | 7 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 95 mm |
| Product Diameter | 91 mm |
| Product Type | CCT Downlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| kWh Per 1000hr Life | 7 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Warrington, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |