4lite Antheia Rechargeable LED Solar-Powered Lantern With PIR Sensor Anthracite 300lm (268CJ)
Sleek and contemporary solar-powered lantern. Equipped with built-in PIR motion sensor that automatically lights up when movement is detected. Withstands the elements with robust, diecast aluminium build and IP54 rating. Provides up to 10 hours of illumination. Ideal for use on residential patios or commercial outdoor areas.
- IP54: For Outdoor Use
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- 10 Hours Run Time
- Up to 25,000 Hours Life
- 120° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
View all: 4lite Outdoor Wall Lights
Sleek and contemporary solar-powered lantern. Equipped with built-in PIR motion sensor that automatically lights up when movement is detected. Withstands the elements with robust, diecast aluminium build and IP54 rating. Provides up to 10 hours of illumination. Ideal for use on residential patios or commercial outdoor areas.
- IP54: For Outdoor Use
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- 10 Hours Run Time
- Up to 25,000 Hours Life
- 120° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
View all: 4lite Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Battery Requirements | Integrated Li-Ion |
| Battery Run Time | 10 Hours |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Anthracite |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 300 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Antheia |
| Model No | 4L2/6022 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 145 mm |
| Product Height | 500 mm |
| Product Type | Lantern |
| Product Width | 135 mm |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 7 m |
| Sensor Type | PIR |
| With USB Ports | USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |