4lite Antheia Outdoor LED Solar Wall Lantern With PIR Sensor Anthracite 300lm (104CJ)
Sleek and contemporary solar-powered wall lantern. Equipped with built-in PIR sensor that automatically lights up when movement is detected. Withstands the elements with robust diecast aluminium body and IP54 rating. Provides up to 10 hours of illumination. Ideal for use on residential patios or commercial outdoor areas.
- IP54: For Outdoor Use
- Warm White
- Decorative Design
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 110° 5m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
View all: 4lite Outdoor Wall Lights
Sleek and contemporary solar-powered wall lantern. Equipped with built-in PIR sensor that automatically lights up when movement is detected. Withstands the elements with robust diecast aluminium body and IP54 rating. Provides up to 10 hours of illumination. Ideal for use on residential patios or commercial outdoor areas.
- IP54: For Outdoor Use
- Warm White
- Decorative Design
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 110° 5m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
View all: 4lite Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Anthracite |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 300 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Antheia |
| Model No | 4L2/6021 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 153 mm |
| Product Height | 223 mm |
| Product Type | Solar Wall Lantern |
| Product Width | 135 mm |
| Sensor Angle | 110 ° |
| Sensor Range | 5 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |