162mm Power Megaphone 10W (53118)
10W. Compact power megaphone with hand strap.
- ABS Plastic Construction
- Battery-Powered
- Adjustable Volume
- Siren & Push To Talk Trigger
- Carry Handle
- Integrated Emergency Siren
View all: Unbranded Fire Safety Accessories
10W. Compact power megaphone with hand strap.
- ABS Plastic Construction
- Battery-Powered
- Adjustable Volume
- Siren & Push To Talk Trigger
- Carry Handle
- Integrated Emergency Siren
View all: Unbranded Fire Safety Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 8 x AA Batteries Required |
| Brand | Unbranded |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Carrying Facility | Carry Handle |
| Construction Material (Safety) | ABS Plastic |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 10 W |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Height | 266 mm |
| Product Length | 240 mm |
| Product Type | Power Megaphone |
| Product Width | 162 mm |
| Sound Pressure Level | 130 dB |
| Total Product Weight | 0.705 kg |