Milwaukee M12-18 FC 12/18V Fast Charger (310FJ)
Recharges all M12 and M18 RedLithium-Ion battery packs. Recharges in sequence. Charge times according to battery size.
- Charges 12/18V Batteries
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
Recharges all M12 and M18 RedLithium-Ion battery packs. Recharges in sequence. Charge times according to battery size.
- Charges 12/18V Batteries
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Charges Battery Voltages | 12/18V |
| Charging Current | 0.67 A |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| LED Indicator | LED Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M12-18 FC |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Battery Ports | Dual-Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 12-18 V |
| Product Type | Fast Charger |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Parkway, Marlow International, Marlow, Buckinghamshire, SL71YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow International, Marlow, SL7 1YL, UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Max-Eyth-Str. 11, Winnenden, Stuttgart, 71365, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Germany |