Milwaukee M12-18 AC 12/18V Li-Ion RedLithium In-Car Charger (373HP)
Recharges batteries in sequence, resulting in less time needed to manage charging cycles. Ideal for tradespeople and other professionals to use during downtime to recharge batteries using conventional 12V sockets. Suitable for all M12 and M18 RedLithium-Ion batteries.
- Charges 12/18V Batteries
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
Recharges batteries in sequence, resulting in less time needed to manage charging cycles. Ideal for tradespeople and other professionals to use during downtime to recharge batteries using conventional 12V sockets. Suitable for all M12 and M18 RedLithium-Ion batteries.
- Charges 12/18V Batteries
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Charges Battery Voltages | 12/18V |
| Charging Current | 2.5 A |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| LED Indicator | LED Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M12-18 AC |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Battery Ports | Dual-Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 12 / 18 V |
| Product Type | In-Car Charger |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Parkway, Marlow International, Marlow, Buckinghamshire, SL71YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow International, Marlow, SL7 1YL, UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Max-Eyth-Str. 13, Winnenden, Stuttgart, 71367, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Germany |